Namibija je treća država u svijetu po nejednakosti u raspodjeli dohotka i bogatstva. Šest posto najbogatijih posjeduje 70 % zemlje. Njemačka kolonizacija ovdje je ostavila dubok trag. Između 1904. i 1908. godine Nijemci su podigli koncentracijske logore u koje su zatvarali pripadnike domorodačkih naroda Herero i Nama. Čak 80 % njih ubijeno je u onome što je Njemačka kasnije priznala kao prvi genocid 20. stoljeća. I dok potomci žrtava, poput Karvite, žive u bespravno podignutim naseljima u stalnom strahu od deložacije, potomci kolonista i dalje posjeduju većinu zemlje i smatraju da im ona s pravom pripada.
Većina bogatih prirodnih resursa u vlasništvu je ili njima upravljaju stranci. Tržištem dijamanata dominira korporacija De Beers, uz potporu vladajuće stranke SWAPO, koju mnogi smatraju korumpiranom, a podupire je i njezin dugogodišnji saveznik, Kina. Građevinska industrija i proizvodnja urana u rukama su Kineza, a dokumenti koji su procurili 2021. otkrivaju da su nezakonito angažirali Sjevernu Koreju kao podizvođača na izgradnji zgrade vlade.
Namibija je rijetko naseljena pa priroda buja. Ovdje živi jedna od najvećih populacija divljih životinja na svijetu, uključujući i jedine crne nosoroge na slobodi. No te su životinje neprestano na meti kineske mafije, a globalno zatopljenje ubrzava dezertifikaciju i ugrožava domorodačko stanovništvo.