S princem Nikolom Petrovićem razgovaramo o obiteljskoj povijesti i njezinom značenju za Crnu Goru, o povijesnim događajima iz 1918., o dinastiji Petrović u suvremenom kontekstu, o Zakladi Petrović Njegoš, o francusko-crnogorskim vezama, pogledima na budućnost Crne Gore, zakonu o povijesnoj rehabilitaciji, povratku u Crnu Goru, o obiteljskoj povijesti u kontekstu suvremene Crne Gore i odnosu Crne Gore i dinastije Petrović danas, o osobnom odnosu prema povijesti i budućnosti, o mogućem povratku ikone Bogorodice Filermose Malteškom redu, o procesu osvještavanja prinčevskog nasljeđa i budućnosti dinastije, Knjaževskom redu Danila I., odnosima s drugim kraljevskim kućama, te suradnji s hrvatskim veleposlanikom u Crnoj Gori.
Princ Nikola Petrović Njegoš rođen je 7. srpnja 1944. godine u Francuskoj. Diplomirao je na Arhitektonskom fakultetu 1971. na Akademiji likovnih umjetnosti (École Nationale Supérieure des Beaux-Arts) u Parizu. Nakon toga radi kao samostalni arhitekt.
Osnovao je i vodio Cetinjski bijenale suvremene umjetnosti od 1991. do 2002. Nakon početka jugoslavenskih sukoba i poziva na mir koji je uputio prilikom prvog bombardiranja Dubrovnika, osnovao je i predsjedao udruženjem Izbor (koje se bavilo pravnim zastupanjem žrtava diskriminacije po etničkoj osnovi u bivšoj Jugoslaviji).
U istom razdoblju osnovao je i predsjedao Udruženjem SEM (Solidarnost - Europa - Crna Gora), koje je organiziralo nekoliko kampanja za humanitarnu pomoć u Crnoj Gori.
Skupština Crne Gore godine 2011. donijela je Zakon o statusu potomaka dinastije Petrović Njegoš. Njime je osnovana Fondacija Petrović Njegoš kojom predsjeda princ Nikola. Fondacija Petrović Njegoš svoje aktivnosti usmjerava na solidarnost, održiv razvoj te valorizaciju kulturne baštine.
27. travnja 2017. Florence Mangin, šefica Uprave za kontinentalnu Europu francuskog Ministarstva vanjskih poslova, odlikovala ga je nacionalnim ordenom Legije časti, najvišim francuskim odlikovanjem.