Trodijelna dokumentarno-igrana povijesna serija kroz priču o Paji Kolariću, Franji Kuhaču i Srećku Layu neizravno obrađuje temu hrvatskog narodnog preporoda i ilirskog pokreta u Hrvatskoj i Osijeku.
Kuhač, Lay i Kolarić široj su javnosti relativno nepoznati, ali bez Franje Kuhača većina hrvatskih tradicionalnih pjesama vjerojatno bi bila zaboravljena, da nije bilo Srećka Laya krov crkve sv. Marka u Zagrebu bio bi jednobojan, a bez Paje Kolarića možda ne bi bilo ni Tamburaškog orkestra HRT-a.
Povijest nam se često prezentira dosadno, statično, priče se vrte oko velikih događaja, velikih vojskovođa ili vladara. S druge strane ona je puna zanimljivih anegdota i priča o manje poznatim ljudima i događajima. Upravo te neispričane i neistražene priče mogu dobro dočarati duh vremena. Ova serija priča priču o jednom razdoblju iz prizme stvarnih ljudi. Njegovi protagonisti su prije svega bili energični idealisti i altruisti vrijedni divljenja, a opet bili su i žicari, birtijaši, rasipnici, zavodnici...
Hrvatski narodni preporod i ilirski pokret je jedno od najljepših razdoblja hrvatske povijesti. Očuvanjem starih vrijednosti nastajalo je nešto novo i uzbudljivo. Pokret su vodili mahom mladi ljudi, progresivni i neustrašivi. Borba se vodila prosvjetiteljstvom, otvaranjem čitaonica, skladanjem pjesama, uključivanjem žena u politički i kulturni život. Znanje i znanstvenici stajali su uz bok emociji i umjetnicima.
-------
Priča o Paji Kolariću je zapravo priča o tome kako je jedan mladić iz skromne građanske obitelji, svojim radom, karizmom i posvećenosti idealima, došao do najvišeg društvenog statusa u Hrvatskoj 19. stoljeća. Povijest ga pamti kao osnivača prvog tamburaškog orkestra u svijetu, a svakodnevno je prisutan kroz svoje pjesme, od kojih se ona najpoznatija, "Miruj miruj srce moje", još uvijek izvodi, obrađuje i s vremenom je stekla status evergrina. U epizodi Sanjar s tamburom upoznajemo Paju Kolarića kakav je zaista bio - energičan, drzak...