HDTV
Zvukový popis
Skryté titulky
Dokumentární portrét ke 100. výročí úmrtí malíře známého zachycením mizejících zákoutí staré Prahy i svými obrazy se sociální tematikou, přináší nejen jiný a objevný pohled na Jakuba Schikanedera, ale i na umění přelomu 19. a 20. století.
Schikanedera představuje jako mladého umělce plného ambic a ideálů, který se chtěl vyrovnat tomu nejlepšímu ze světového malířství obzvláště dílům francouzského realismu a velkým šokujícím dílem se navždy zapsat do paměti diváků a výtvarných kritiků. Tímto obrazem měla být Vražda v domě. Plátno úctyhodných rozměrů zachycovalo neobvyklý výjev ze života pražské společnosti - dav srocený nad mrtvolou mladé dívky pocházející z chudých poměrů. Tím, že pro příběh ze sociálně nižších vrstev použil více než dva metry vysoké a tři metry široké plátno, ho významově zařadil na roveň historickým malbám, kterým byl přikládán celospolečenský význam. Dílo se však nesetkalo s tak pozitivním přijetím a pochopením, jaké Schikaneder očekával, a tento malíř "velké samoty“ se tak postupně začal stahovat do svého světa melancholie, ať už jako autor známých pražských nokturn, až po minimalistické zachycení prázdných interiérů a mořských břehů. Minuly ho nové společenské a malířské trendy začátku 20. století jako byl expresionismus, symbolismus a kubismus, stejně tak i ambice držet si posty - a tak Schikaneder postupně opouští pozici v porotě rozhodující o nákupu nových obrazů pro Moderní galerii Království českého i své místo pedagoga na UMPRUM.
Ač se mohlo zdát, že se Schikaneder stal trochu neviditelnou postavou pražského kulturního života - oživlý stín svých vlastních obrazů - nebylo tomu tak. V dílnách jeho studentů a dalších malířů začaly postupně vznikat napodobeniny jeho obrazů, které kolují na trzích výtvarného umění, v galeriích i mezi sběrateli do dnes. Mnoho z nich se podařilo od originálu rozeznat teprve v posledních letech a to díky moderním metodám současné vědy, kterým bude dokumentu také věnován prostor. Schikaneder se tak může pyšnit poněkud rozporuplným titulem nejvíce falsifikovaného českého umělce všech dob. A jak to dopadlo s obrazem Vražda v domě? Je vystaven v Národní galerii ve stálé expozici umění 19. století ve Veletržním paláci, kde dodnes přitahuje zájem návštěvníků i odborné veřejnosti, která se pokouší odhalit v něm ukrytá tajemství.